-
Klimatyczna Orlica – pętla z wieżą widokową
Korona Gór Polski – Orlica nr 23 Wierzchołek Orlicy co prawda leży w Czechach, ale Orlica jest zaliczona jako najwyższy szczyt w paśmie Gór Orlickich, tym samym należy do Korony Gór Polski. Pewnie gdyby nie to, nigdy byśmy tu nie trafili, a jest zadziwiająco interesująca. Szlak również jest przyjemny i intrygujący pomimo, że wielu twierdzi, że nudny. Nie szli zapewne pętlą, którą dla Was przygotowaliśmy. Nie martwcie się, nie będzie długo, ani nie będzie nudno. Zapraszam na relację. Trasa przez: Orlica | mapa-turystyczna.pl Parking pod Orlicą Jeśli jedziecie z Dusznik-Zdroju to musicie kierować się tzw. Autostradą Sudecką na Zieleniec. Zieleniec jest najbardziej znaną w Sudetach Środkowych bazą narciarską. Także jeśli…
-
Piekielny Szczeliniec Wielki – najciekawszy szczyt w Koronie Gór Polski
Gdzie spotkasz w jednym miejscu małpoluda, kaczęta, słonia, wielbłąda i sowę? Oprócz odpowiedzi, że w zoo mam dla Ciebie mniej oczywistą: w Górach Stołowych. To jedyne takie miejsce w Polsce, które wyróżnia się zupełnie na tle wszystkich innych pasm górskich. Góry Stołowe są płaskie jak stół, a przy tym bogate w szczeliny głębokie nawet na 25 metrów. Warto uważać, by nie wpaść do takiej szczeliny z piekła rodem no chyba, że spaceruje się akurat po labiryncie skalnym na Szczelińcu Wielkim. Zaintrygowany/a? Zapraszam na krótką wycieczkę, by zdobyć z nami kolejny szczyt do Korony Gór Polski. Możliwości wejścia na Szczeliniec Na Szczeliniec Wielki możecie dostać się najkrócej po schodach z miejscowości…
-
Kłodzka Góra – najkrótszy szlak z wieżą widokową
Korona Gór Polski Kłodzka Góra jest drugim najwyższym szczytem w Górach Bardzkich. Przez błędy pomiarowe lub dzięki nim stała się celem wędrówek dla turystów zdobywających Koronę Gór Polski. Miano najwyższej należy się Szerokiej Górze, która liczy 766 m n.p.m. Kłodzka Góra natomiast wznosi się na 757 m n.p.m., choć gdyby liczyć z wieżą (jak w przypadku Chełmca;) to byłoby to 35 metrów więcej. Żarty odstawmy na bok, bo zabieram Was dziś na przyjemny spacer po Górach Bardzkich. Parking pod Kłodzką Górą Startujemy z Przełęczy Kłodzkiej, która znajduje się przy drodze nr 46 z Kłodzka do Złotego Stoku. Ustawcie sobie nawigację na Przełęcz Kłodzką, bo my ją przejechaliśmy, gdyż chowa się…
-
Odkryj Skopiec w Górach Kaczawskich – nr 20 do Korony Gór Polski
To niesamowite, że zdobywamy już dwudziesty szczyt w naszej Koronie Gór Polski. Dziś zabieramy Was na Skopiec w Górach Kaczawskich. Będzie to krótka wycieczka, ale klimatyczna. My połączyliśmy ją ze zdobyciem Wysokiej Kopy w Izerach, bo trasa na Skopiec zajmuje zatrważające… pół godziny. Skopiec – nie najwyższy w Górach Kaczawskich Tak naprawdę Skopiec na dzień dzisiejszy nie jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich. Najnowsze pomiary wysokości dają mu niespełna 719 m n.p.m. Pobliskie wzniesienia: Baraniec i Folwarczna mają odpowiednio 720 i 723 m n.p.m. Może należałoby się zastanowić nad aktualizacją wykazu szczytów w Koronie Gór Polski? W dodatku na szczyt nie prowadzi bezpośrednio oznaczony szlak, ale kto by się tam przejmował…
-
Jak odnaleźć Wysoką Kopę we mgle i poza szlakiem? – Korona Gór Polski
Góry Izerskie w Sudetach Zachodnich, których najwyższym szczytem jest właśnie Wysoka Kopa, posiadają specyficzny mikroklimat. Objawia się to tym, że zazwyczaj jest tam mgliście i dżdżyście. Nie inaczej było podczas tejże wycieczki na już 19-sty szczyt w naszej Koronie Gór Polski. Skąd startować? Najciekawsza trasa rozpoczyna się na Rozdrożu Izerskim, gdzie znajdziecie ogromny parking, a właściwie 2 po dwóch stronach drogi. Miejsca nie braknie, a parkingi są darmowe. Rozdroże Izerskie znajduje się pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój, za sławnym zakrętem śmierci. Zapraszam Was na pętlę, której początek i koniec będzie na Rozdrożu. Jaki szlak wybrać? Polecam rozpocząć swoją przygodę górską wchodząc po dość stromym zboczu szlakiem zielonym, a schodząc łagodnie…