GÓRY

Zdobądź z nami Koronę Gór Polski – mapa i relacje ze szlaków

Co to właściwie jest KGP?

Po co Ci KGP?

Zdobyć Koronę Gór Polski oznacza być na wszystkich najwyższych szczytach polskich pasm górskich, z pewnymi wyjątkami, ale o tym może później. Ważne jest, by zdobyć te 28 szczytów górskich siłą własnych mięśni: pieszo, na rowerze lub na nartach. Takie jest założenie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, a w nagrodę czeka Cię wieczna chwała, satysfakcja i odznaka Zdobywcy. Głównym powodem, dla którego powstała tak świetna inicjatywa jest promocja mniej znanych gór Polski. Wszyscy znamy i kochamy Tatry, a poza nimi kojarzymy Śnieżkę, Tarnicę i Babią Górę, ale niespecjalnie już Jagodną, Orlicę czy Skalnik. Poznajmy więc polskie góry i zwiedźmy kawałek Polski.

Mapa KGP

Na mapie poniżej znajdziecie rozmieszczenie wszystkich szczytów należących do KGP. Na żółto zaznaczyliśmy te zdobyte, które po kliknięciu przeniosą Was do relacji właśnie z wyprawy na ten konkretny szczyt. Będą tam wskazówki, porady, długości tras i inne potrzebne informacje. Korzystajcie i dajcie znać w komentarzach, jak Wam idzie KGP.

Korona Gór Polski – od czego się zaczęło?

Historycznie zaczęło się od dwóch geografów, redaktorów czasopisma „Poznaj swój kraj”, którzy zaproponowali w 1997 roku górskie wyzwanie polegające na zdobyciu 28 najwyższych szczytów we wszystkich pasmach górskich Polski. Idea zdobyła uznanie, dlatego dość szybko powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski.

U nas przygoda z KGP zaczęła się 31 grudnia 2020 roku i miała w założeniu trwać rok. Chcieliśmy w rok zdobyć wszystkie 28 szczytów. I to się nam udało! Jednak wcale nie było to takie proste pod względem logistycznym i finansowym. Potrzebna była ogromna motywacja i niemało czasu. Nie chcieliśmy tylko zdobywać poszczególne szczyty, ale też przy okazji coś zobaczyć. Nie wybieraliśmy również najbardziej popularnych i najkrótszych tras, by nie było tak łatwo.

Szczyty KGP

Pierwszym naszym sylwestrowym szczytem był Śnieżnik, a ostatnim na zakończenie 2021 roku kapryśna Babia Góra. Zdobyliśmy ją w nocy o północy i chyba była to jedna z najbardziej wymagających wypraw pod względem pogodowym. Rysy oczywiście też nas zaskoczyły, a o paru innych szczytach przeczytacie w relacjach poniżej. Inspirujcie się i przekraczajcie własne granice. Po to się żyje!

  1. Rysy – Tatry 2499 m n.p.m.
  2. Babia Góra – Beskid Żywiecki 1725 m n.p.m.
  3. Śnieżka – Karkonosze 1602 m n.p.m.
  4. Śnieżnik – Masyw Śnieżnika 1425 m n.p.m.
  5. Tarnica – Bieszczady 1346 m n.p.m.
  6. Turbacz – Gorce 1310 m n.p.m. 
  7. Radziejowa – Beskid Sądecki 1262 m n.p.m
  8. Skrzyczne – Beskid Śląski 1257 m n.p.m. 
  9. Mogielica – Beskid Wyspowy 1171 m n.p.m. 
  10. Wysoka Kopa – Góry Izerskie 1126 m n.p.m.
  11. Rudawiec – Góry Bialskie 1112 m n.p.m.
  12. Orlica – Góry Orlickie 1084 m n.p.m. 
  13. Wysoka – Pieniny 1050 m n.p.m. 
  14. Wielka Sowa – Góry Sowie 1015 m n.p.m.
  15. Lackowa – Beskid Niski 997 m n.p.m.
  16. Kowadło – Góry Złote 989 m n.p.m.
  17. Jagodna – Góry Bystrzyckie 977 m n.p.m.
  18. Skalnik – Rudawy Janowickie 945 m n.p.m.
  19. Waligóra – Góry Kamienne 936 m n.p.m.
  20. Czupel – Beskid Mały 933 m n.p.m. 
  21. Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe 919 m n.p.m. 
  22. Lubomir – Beskid Makowski 904 m n.p.m. 
  23. Biskupia Kopa – Góry Opawskie 889 m n.p.m.
  24. Chełmiec – Góry Wałbrzyskie 851 m n.p.m.
  25. Kłodzka Góra – Góry Bardzkie 765 m n.p.m.
  26. Skopiec – Góry Kaczawskie 724 m n.p.m.
  27. Ślęża – Masyw Ślęży 718 m n.p.m.
  28. Łysica – Góry Świętokrzyskie 612 m n.p.m.

Jak zdobyć KGP?

Są dwa sposoby: oficjalny i nieoficjalny. Oficjalnie można zdobyć Koronę Gór Polski poprzez członkostwo w klubie i zakup książeczki, w której zbieracie pieczątki ze szczytów. Nieoficjalnie po prostu dla siebie tak, jak my to uczyniliśmy, czyli dla własnej satysfakcji. Ewentualnie wyznaczając sobie w domu ścianę chwały z plakatem-mapą KGP i z uzupełnionymi datami wypraw górskich dla podtrzymania wspomnień.

Wracając jednak do oficjalnej drogi (bynajmniej nie jedynej słusznej), możemy zdobywać szczyty po przystąpieniu do klubu i zapłacie wpisowego, obecnie 35 zł, po zakupie książeczki KGP 5zł i fakultatywnie odznaki 15zł. Należy również uiścić opłatę za przesyłkę zwrotną 12zł. Nie ma limitu czasowego na zdobycie 28 szczytów, dlatego bez pośpiechu możemy z dzieckiem przez kilka, kilkanaście lat chodzić po górach. Tutaj ważna uwaga, że oficjalnie dzieci od 7 roku życia mogą zdobywać koronne szczyty. Po zebraniu wszystkich pieczątek lub zdjęć ze szczytów następuje weryfikacja i spotkanie z Lożą Zdobywców, która nadaje tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Więcej informacji znajdziecie na stronie klubu.

Motywacja do KGP

Mam nadzieję, że choć trochę Was zmotywowałam do działania. Nieważne jaką drogę wybierzecie, ważne, że przeżyjecie super przygody i zostaną Wam wspaniałe wspomnienia na całe życie. Dajcie znać jak Wam idzie KGP, czy dopiero przed Wami, czy już końcówka i który szczyt był dla Was najbardziej wymagający. Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.